המגזר הכפרי

לעסקים המצויים במגזר הכפרי והחקלאי קיימות בעיות ייחודיות. בעמוד זה ריכזנו את המאמרים המתייחסים לשאלות הנוגעות לצורך ברישיון עסק בעסקים של גידול בעלי חיים וטיפול בהם כמו גם בעסקים הנוגעים לגידולים חקלאיים ושיווקם.
בנוסף- אנו מסבים את תשומת לבכם לכך שעסקים שאינם חקלאיים הממוקמים על קרקעות חקלאיות נדרשים לרישוי הנוגע לשימוש בקרקע חקלאית.

מאמרים אחרונים

ניהול משותף של מספר מתחמי צימרים נפרדים אינו טעון רישיון

בית המשפט המחוזי הפך את פסיקת בית משפט השלום בעניין אוליב, בפסק דין מיום 20.6.18, וקבע כי ניהול משותף של יחידות אירוח במתחמי צימרים נפרדים לא יהווה, לכשעצמו, עסק טעון רישיון.  להמשיך לקרוא ניהול משותף של מספר מתחמי צימרים נפרדים אינו טעון רישיון

מעבדת ייצור קנאביס למטרות רפואיות אינה טעונה רישיון עסק

נשאלנו האם מעבדה לייצור קנאביס למטרות רפואיות טעונה רישיון עסק.
בשל חשיבותו ורגישותו, נושא זה הובא לדיון בוועדה הבין משרדית לרישוי עסקים, בה הוחלט כי עיסוק זה, המפוקח על ידי משרד הבריאות  (היחידה לקנאביס רפואי)  אינו טעון רישיון עסק על פי חוק רישוי עיסקים.
יודגש כי עיסוק זה כפוף לנהלי הפיקוח והרישוי של משרד הבריאות.
ראה: אתר משרד הבריאות- עמוד היחידה לקנביס רפואי  להמשיך לקרוא מעבדת ייצור קנאביס למטרות רפואיות אינה טעונה רישיון עסק

מכירה קמעונאית של תוצרת חקלאית – מכירה ישירה

ישנם חקלאים המוכרים את תוצרת משקם באופן ישיר לציבור הרחב (מכירה קמעונאית). מכירה זו יכולה להתקיים במשק עצמו, תחת כיפת השמים, במבנה שאינו מבנה של קבע או במבנה של קבע.
כך גם יכולה המכירה להתבצע בכול יום מימות השבוע או מספר פעמים בשבוע בלבד.
התוצרת הנמכרת הינה לעיתים, תוצרתו של החקלאי המוכר את המוצרים בלבד, או תוצרת חקלאים נוספים.
על פי הפסיקה מכירה קמעונאית של תוצרת חקלאית בקרקע חקלאית תיחשב לשימוש שאינו חקלאי, ולפיכך טעון היתר שימוש חורג בהתאם לכללי רשות מקרקעי ישראל.
להמשיך לקרוא מכירה קמעונאית של תוצרת חקלאית – מכירה ישירה

האם “חוות ליטוף” הינה עסק טעון רישוי

נשאלנו האם חוות ליטוף בעלי חיים הינה עסק הטעון רישיון, ובמידה וחוות הליטוף ממוקמת על קרקע חקלאית, האם יידרשו אישורים נוספים לשם הפעלתה.

להמשיך לקרוא האם “חוות ליטוף” הינה עסק טעון רישוי

האם בית אריזה לתוצרת חקלאית טעון רישיון עסק?

צו רישוי עסקים חל על כלל העסקים הטעונים רישוי בישראל, אך ישנם פריטים האופייניים למגזר הכפרי. פריטים אלו נמנים בעיקר על קבוצה 3 בצו רישוי עסקים – “חקלאות, בעלי חיים”. קבוצה זו כוללת גידול אחזקה וטיפול בבעלי חיים, וכן העסקים הנלווים לכך כגון שירותי חיטוי, הובלת בעלי חיים, יצור ושיווק מזון לבעלי חיים, תכשירים וטרינריים ועוד.
לעומת זאת, בכול הנוגע למזון, אותן הוראות בצו חלות הן על המגזר העירוני תעשייתי והן על המגזר הכפרי. אך ישנם סוגי עיסוקים, שיש לבחון אותם בהקשר למגזר הרלוונטי.
אחד מעסקים אלו הינו בית אריזה לתוצרת חקלאית.

להמשיך לקרוא האם בית אריזה לתוצרת חקלאית טעון רישיון עסק?