מהו פריט הרישוי למרלוג?

לפני שנבדוק מהו פריט הרישוי מתאים יש להחליט מהו "מרלו"ג".

זאת לפי הכלל הבסיסי הקובע שלא משנה איזה שם בעל העסק או גורם אחר נותן לעסק- יש לבחון את הפעילות ברמה העובדתית ורק אז לבדוק התאמתה (או אי התאמתה) לפריט רישוי מסוים.

בפסק דין ביכורי השדה צפון, התבקש בית המשפט להוציא צו להפסקת שימוש במקרקעין בשל כך שהחברה, בין היתר, משתמשת במקרקעין בשימוש מסחרי לצורך ניהול  מרלו"ג.

בעלי העסק טענו כי מדובר במתקן לשקילה ,אחסון והפצת תוצרת חקלאית. וכי המשרד במקום משמ להוצאת תעודות משלוח- שזו פעולה שהכרחי בצעה במקום, לצורך ניהול מערך של אחסנה והפצה בכמויות סיטונאיות. 

בית המשפט אמר שהמונח מרלו"ג אינו קיים בחקיקה ("חיפושי אחר המונח "מרלו"ג" בחקיקה העלו חרס", עמוד 9 לפסק הדין).

באותו מקרה סבר בית המשפט כי התביעה סברה שמדובר בשימוש מסחרי ולא חקלאי. אם כך אכן סברה התביעה  הרי שקיימים שלש אמצעים להוכיח פעילות מסחרית- כתובת רישמית של החברה ומשרדיה, פרסומים המציינים פעילות מסחרית במקום, תיעוד פעילות קופות רושמות, חשבוניות על רכישות במקום, תיעוד קיומם של משרדי מכירות, תיעוד רכבי סיטונאים או קמעונאים המגיעים למקום וכו'. 

עוד מונח שלאיו התייחס בית המשפט כמונח שאינו קיים בחקיקה – "שיווק ישיר ללקוחות". הדבר אינו מעיד בהכרח על מכירה במקום מה עוד שבמקום אותרו משאיות בגדול המעיד לכאורה על שיווק סיטונאי. . עוד הוסיף בית שמפט כי ייתכן ומדובר בשיווק ישיר לרשתות שלא באמצעות ספקים כדוגמת תנובה. שיווק כזה אינו מעיד על שיווק קימעונאי. 

הפעילות המתוארת אינה שונה מפעילות בבתי אריזה אחרים המובילים תוצרת למרכזי הפצה של ספקים אחרים. 

מרלו"ג איננו עיסוק הטעון רישוי בשמו זה. לכן יש לבחון מה הפעילות המתבצעת בו – בית אריזה, שימוש מסחרי, אחסון וכו' על מנת לקבוע מהו פריט הרישוי המתאים לעיסוק הספציפי.

לעניין ניהול בית אריזה ושימוש במקרקעין חקלאיים לבית אריזה ראה: האם בית אריזה לתוצרת חקלאית טעון רישיון עסק?

 

 

לקבלת עדכונים דרך קבוצת הפייסבוק: הקבוצה ‏רישוי עסקים חוק, הלכה ומעשה‏
ליצירת קשר: info@buslic.co.il
כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.
שושי יוסקוביץ' ,עו"ד
Buslic Site © Shoshi Joskowicz