האם בית אריזה לתוצרת חקלאית טעון רישיון עסק?

צו רישוי עסקים חל על כלל העסקים הטעונים רישוי בישראל, אך ישנם פריטים האופייניים למגזר הכפרי. פריטים אלו נמנים בעיקר על קבוצה 3 בצו רישוי עסקים – “חקלאות, בעלי חיים”. קבוצה זו כוללת גידול אחזקה וטיפול בבעלי חיים, וכן העסקים הנלווים לכך כגון שירותי חיטוי, הובלת בעלי חיים, יצור ושיווק מזון לבעלי חיים, תכשירים וטרינריים ועוד.
לעומת זאת, בכול הנוגע למזון, אותן הוראות בצו חלות הן על המגזר העירוני תעשייתי והן על המגזר הכפרי. אך ישנם סוגי עיסוקים, שיש לבחון אותם בהקשר למגזר הרלוונטי.
אחד מעסקים אלו הינו בית אריזה לתוצרת חקלאית.

ראשית, חשוב לציין כי בניגוד לגידול בעלי חיים, גידול תוצרת חקלאית אינו עסק הטעון רישוי.

עם זאת, פריטים הנמנים על קבוצת הפריטים בסעיף 4.6 מחייבים רישוי של ייצור, עיבוד, אריזה, אחסון, הובלה והפצת מזון.

נשאלת השאלה היכן עובר הגבול בין הליך גידול ושיווק המזון שאינו טעון רישוי, ובין יתר הפריטים המתייחסים למזון מהצומח שכן טעונים רישוי.
שאלה זו מתחדדת כאשר אנו עוסקים באריזתו של המזון. הרי ברור שמייד עם הקטיף יש לאסוף את המזון, למיין אותו ולשווקו.
לכן , לדעתנו, יש להבדיל בין אריזה ואחסון (ללא כל הליך עיבוד) הנעשים במשק של חקלאי אחד, או מספר חקלאים המגדלים, ממיינים אורזים ומשווקים את המזון בעצמם מבית אריזה אחד (אנו נראה אריזה ראשונית זו כחלק מהליך הגידול והשיווק של המוצר), לבין בתי אריזה הרוכשים תוצרת ממספר משקים ואורזים אותה למשלוח.
במקרה השני מדובר כבר במסחר בתוצרת חקלאית ולא בגידול חקלאי.
עוד נבקש לציין כי בבתי אריזה אלו, לעיתים קרובות, מתנהל הליך נוסף אשר ייחשב לעיבוד המזון והכוונה היא  לשטיפה, חיתוך, סחיטה, ועוד. ויודגש כי שטיפה וקילוף של ירקות ופירות ( כגון- תפוחי אדמה, בצל, ירקות עלים  ותבלינים) ייחשבו להליך של עיבוד המזון או ייצור מזון. (ייצור מזון טעון רישיון ייצור ללא קשר לרישיון עסק)

לסיכום-

אריזה ואחסון בלבד במשק חקלאי המגדל את הירקות והפירות בעצמו ללא כל הליך עיבוד – לא יהיו טעונים רישיון.

עיבוד ואריזת מזון- טעונים רישיון יצרן ורישיון עסק

מכאן ברור כי מרכזים לוגיסטיים של רשתות  מזון, שווקים סיטונאיים, בתי אריזה אזוריים וכיו”ב-  גם הם יהיו טעונים רישיון עסק.