מאמרי דעה ופרסומים

ידיעון מקצועי לרישוי עסקים מס' 13, יולי 2017 – סקירה

משרד הפנים פרסם בחודש יולי 2017 ידיעון רישוי עסקים, ה- 13 במספר.
ידיעון זה הוא הראשון בעריכתה של הגב' חוה מונדרוביץ' מאז כניסתה לתפקיד מנהלת רישוי עסקים במשרד הפנים, ואנו מברכים אותה על כך.
בידיעון זה ניתן למצא מאמר בעניין חידושי חקיקה שפורסמו בשנה האחרונה והחלטות שונות של הוועדה הבינמשרדית (בנושא פעילות חץ וקשת (אינה טעונה רישיון עסק), מתקנים מתנפחים (הועבר להמשך דיון בוועדה, אך נקבע שמתקנים מתנפחים קבועים כגון מתקני ג'ימבורי בקניונים חייבים ברישיון עסק), אישור משטרה לאירוע המוני, חניונים, פיינטבול (רישוי לפי פריט 7.10א), שימוע בטרם הגשת כתב אישום ועוד).
כך גם הובאו בידיעון תקצירי פסקי דין שונים שניתנו בשנת 2016 שנערכו על ידי עו"ד ידידה אריה ונתונים סטטיסטיים לגבי עסקים הפועלים ללא רישיון על פי סקר שנערך בשנת 2015.
ניתן לקרא גם ראיון עם מר אשר גרנר, יו"ר הוועדה הבין משרדית לרישוי עסקים, בעניין הרפורמה ברישוי עסקים בראי הזמן, מאמר של טפסר יצחק שמעוני בעניין אישור כיבוי אש על בסיס תצהיר, ומאמר על המגמה לפשט את הליך קבלת רישיון עסק ולהופכו לדיגיטלי.
לידיעון המלא- ידיעון משרד הפנים לרישוי עסקים 2017

פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב

זה לא מכבר התקיים דיון חוזר בבג"צ בנושא פתיחת מרכולים בשבת במספר מצומצם בעיר תל אביב יפו לבקשת שר הפנים וגורמים אחרים.
העלאת דרישה זו מעוררת ריב ומחלוקות בעיר שבה, יותר מכול מקום אחר במדינה, חיים אנשים תוך הערכה וכיבוד אורחות חיי האחר.
בשל אופיה של העיר, הרכב האוכלוסיה המתגוררת בה, צעירים ומבוגרים, דתיים, חרדים וחילונים, ישראלים וילידי מדינות אחרות- אין כל סיבה לסגירת המרכולים בשבתות. להמשיך לקרוא פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב

צמצום ביוקרטיה ברישוי עסקים- סיפורו העצוב של "ההיתר המזורז"

 

בחודשים האחרונים אנו עדים לפרסומים בדבר תכניות ורפורמות שונות לצמצום הבירוקרטיה ברישוי עסקים. מן המפורסמות הוא כי נטל הבירוקרטיה במדינה בכלל, וברישוי עסקים בפרט, הינו כזה המוביל לסגירת אחוז גבוה של העסקים ומהווה מכשול הפוגע בעסקים ובצמיחת של המשק.

מאמר זה מדגים כיצד מהלך של שינוי החוק על מנת להקל על בעלי העסקים הקטנים – "ההיתר המזורז", הפך לכלי עונשין ולאות מתה.

אנו תקווה כי הדוגמה הזו תעמוד לנגד עיני המחוקק בבואו לגבש חוקים המקלים על הבירוקרטיה. להמשיך לקרוא צמצום ביוקרטיה ברישוי עסקים- סיפורו העצוב של "ההיתר המזורז"

"החוק לעידוד עברייני רישוי עסקים"

חוק רישוי עסקים קובע כי ניהול עסק הטעון רישיון ללא שהתקבל רישיון עסק הינו עבירה פלילית, אך בפועל לא ניתן לקבל רישיון עסק בטרם החל העסק לפעול.

כך גם ניסיונות להקל באמצעות חקיקה את הליך קבלת הרישיון כגון היתר מזורז, פרסום מפרטים אחידים ועוד לא השיגו את מטרתם, שכן יישום הרעיונות הנכונים לשם הקלת הנטל והבירוקרטיה נעשה בדרך אשר בפועל רק הכבידה יותר על בעלי העסקים.

ביום 4.6.17 פירסם אלחנן משי מאמר נוקב בעניין זה בעיתון דה מרקר.

מצורף הלינק למאמר- "החוק לעידוד עברייני רישוי עסקים"

"היטלי השבחה" והתרנגולת שמטילה ביצי זהב

נושא "היטל ההשבחה" מקביל למשל המפורסם ממשלי איזופוס המספר על תרנגולת המטילה ביצת זהב: אחת מהתרנגולות של עני ואשתו הטילה ביצי זהב אחת בכל יום. האיכר לא הסתפק בביצה אחת, הוא חשב שאם התרנגולת מטילה ביצת זהב בכל יום בוודאי מסתתר בתוכה מצבור זהב ולכן יום אחד הוא החליט להרוג את התרנגולת ולחתוך את בטנה, אך כשעשה זאת, לא מצא שם אפילו ביצת זהב אחת.

משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר הודיעו על קיצוץ של 25 אחוז בבירוקרטיה וברגולציה. אלא שבכול הנוגע להקלה אותה ביקשו להחיל על גביית "היטלי השבחה" נמצאו באים לברך… ללא הצלחה.

מאמר זה פורסם על ידי אלחנן משי גם בעיתון דה מרקר ביום 23.4.17-  "היטלי השבחה הורגים עסקים קטנים"

להמשיך לקרוא "היטלי השבחה" והתרנגולת שמטילה ביצי זהב